Najwyższa wydajność stada w 2020 w łódzkim – Justyna i Tomasz Chudzik

Najwyższa wydajność w łódzkim – Justyna i Tomasz Chudzik.

Gospodarstwo Rolne Państwa Justyny i Tomasza Chudzików położone jest w Strachanowie w gminie Goszczanów. Hodowcy znani są w środowisku  od wielu lat. Ocenę wartości użytkowej prowadzi się tutaj od lat 80-tych. Systematyczny rozwój stada zaprowadził hodowców do spełnienia wysokich aspiracji zawodowych. Najwyższa wydajność w województwie łódzkim, to ogromne wyróżnienie. Produkcja stada na poziomie 12797 kg mleka (4,49% tłuszczu i 3,45% białka) wymaga wiedzy i doświadczenia oraz zaplecza. Hodowla bydła możliwa jest dzięki odpowiedniej powierzchni polowej. Własny areał plus dzierżawa to około 30 ha. Stado liczy sobie 40 krów dojnych w rasie polskiej holsztyńsko fryzyjskiej. Gospodarstwo przez wiele lat było profilowane do hodowli krów. Podstawową uprawą jest kukurydza na kiszonkę. 6 ha zajmują użytki zielone z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Hodowca bazuje na sprawdzonych odmianach kukurydzy ale nie unika też nowości. Głównym wymogiem jest wysokość roślin pozwalająca na zebranie dużej masy. Zbiór póki co odbywa się we własnym zakresie z wzajemną pomocą sąsiedzką. Dawka żywieniowa opiera się na własnych paszach objętościowych z udziałem gotowych komponentów wysokobiałkowych. Pan Tomasz ceni sobie stałość stosowanych dodatków paszowych, zwłaszcza gdy są sprawdzone. Dzięki przejazdowej oborze możliwe jest zastosowanie wozu paszowego. Pomimo dbałości o stado zachodzi szybka rotacja pokoleń. Długość użytkowania krów wynosi 2,7 roku. Zapewne duży wpływ ma tutaj utrzymanie krów w systemie uwięziowym, który ogranicza długowieczność.
Hodowca szczególnie monitoruje poziom komórek somatycznych, co widać w raportach wynikowych. Zawartości w przedziale 100 – 200 tys. nie należą do rzadkości. Ze względu na czas doju liczy się z kolei szybkość oddawania mleka. Inaczej mówiąc, to odpowiednik czasu spędzonego podczas dojenia. Zatem, nie jest obojętne ile litrów na minutę oddaje krowa.
Buhaje do kojarzeń pochodzą z dobrej genetyki. Hodowca czuwa nad trafnością doboru i pomimo programu doborowego sam wnikliwie analizuje indeksy i rodowody.
Hodowla to ważna część życia Justyny i Tomasza. Jest jeszcze sfera życia prywatnego, która jest bardzo ważna dla hodowców.  Ich marzenia są bardzo realne i na pewno się zrealizują.

Krzysztof Gałązka

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE