Łódzka Akademia Młodego Hodowcy – III Zjazd

Łódzka Akademia Młodego Hodowcy III Zjazd.

23 listopada w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Dębołęce odbył się III Zjazd Łódzkiej Akademii Młodego Hodowcy. Mimo kapryśnej pogody dopisali uczestnicy. Pragnienie wiedzy i doświadczenia było silniejsze niż kaprysy listopadowej aury. Utrzymanie krów w okresie okołoporodowym, odchów cieląt i dobrostan w utrzymaniu młodego bydła to główne tematy zajęć praktycznych w gospodarstwie.

Kolejny zjazd akademii zorganizowanej przez Polską Federację Hodowców Bydła przy współpracy z Łódzkim Związkiem Hodowców Bydła i BNP Paribas cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem. Młodzi hodowcy byli ciekawi jak wygląda OHZ od środka. Mogli poznać stosowane tutaj rozwiązania technologiczne i usłyszeć wiele przydatnych wskazówek. Prezes Lech Przybylski przybliżając rolę Ośrodka Hodowli Zarodowej, podkreślał jak ważne jest szerzenie wiedzy wśród hodowców.

Największe zainteresowanie wywołała porodówka i cielętnik. Co należy zrobić żeby cielęta były zdrowe i wyrosły na wysokowydajne krowy omawiał Dariusz Piątek – główny hodowca i Damian Kolenda – główny zootechnik. Ważne są wszystkie etapy, przygotowanie krowy do zasuszenia, wycielenie, pozyskiwanie siary, pierwsze jej podanie cielętom, późniejszy odchów i odpowiednia profilaktyka. Wszystko poukładane według ścisłego schematu.

Ośrodek w Dębołęce postawił w pierwszej kolejności na technologię i genetykę. Nowoczesną porodówkę i cielętnik. W planach jest budowa nowoczesnej obory i karuzeli udojowej.

W drugiej części szkolenie odbył się blok teoretyczny. Specjaliści z PFHBiPM przeprowadzili wykłady o wykorzystaniu raportów wynikowych. Zarówno Sławomir Stanek i Bartosz Słomczewski zachęcali do korzystania z oferowanych hodowcom raportów. Wśród wielu poruszanych wątków najwięcej uwagi wywołał temat krów z podwyższoną zawartością komórek somatycznych i ich wpływ na mleko zbiorcze.

Było dużo pytań i ciekawych refleksji. Młodzi hodowcy wykazali niesamowite zainteresowanie, co nas ogromnie cieszy. Takie wydarzenia pokazują jak wielu jest odbiorców inicjatyw podejmowanych przez polską federację.

K. Gałązka

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE