Łódzka Akademia Młodego Hodowcy – II zjazd.

Łódzka Akademia Młodego Hodowcy – II zjazd.

Dugi zjazd akademii odbył się w gospodarstwie Tomasz Kocięby. Pan Tomasz prowadzi gospodarstwo rodzinne i jest uznawany za czołowego hodowcę nie tylko w łódzkim ale także w Polsce. Renoma gospodarstwa sprawiła, że dopisała nam ponadplanowa frekwencja uczestników. Każdy wiedział, że może się dużo dowiedzieć od strony praktycznej i teoretycznej. Oczekiwania przybyłych na szkolenie zostały spełnione. I trudno się dziwić, bo to jest doskonała baza dydaktyczna.  

Zajęcia praktyczne oraz wykład prowadzone były przez specjalistów z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Dużą dawkę wiedzy praktycznej przekazał sam gospodarz szkolenia. Uczestnicy akademii pracowali w dwóch podgrupach, zamiennie. Mogli na żywo zobaczyć analizę TMR-u na podstawie sit paszowych. To pierwszy krok do oceny prawidłowości żywienia i oceny efektów dawki pokarmowej. Na kolejnym stanowisku słuchacze obserwowali analizę za pomocą sit kałowych. To doskonały test na ocenę strawności przez krowy.
Duże zainteresowanie wywołał blok tematyczny związany z silosami i pryzmami z sianokiszonką i kiszonkami. Zostały omówione wyniki analizy z uprzednio pobranych próbek. Pan Tomek szczegółowo omówił jakie stosuje technologie i terminy w celu uzyskania wysokiej jakości pasz. Wśród nich podkreślił między innymi zalety wprowadzenia Shredlage oraz alkalizowanego zboża. Podwyższenie poziomu białka, wyższe pH i podniesienie strawności to główne zalety powyższych zabiegów.

Dodatkową ciekawostką dla uczestników była prezentacja biogazowni. Gospodarstwo należy do pionierów w tej dziedzinie pozyskiwania energii odnawialnej.

Po bloku praktycznym odbyła się sesja teoretyczna. Ekonomia produkcji mleka w kontekście żywienia, to główny temat wykładu. Żywienie stanowi kluczowy obszar w hodowli bydła oprócz zarządzania, dobrostanu, profilaktyki i rozrodu. Trafne inwestowanie musi być poprzedzone edukacją i przemyślanym planowaniem, o czym przekonywał prowadzący. Pasze objętościowe to podstawa żywienia, w szczególności: jakość, zbiór we właściwym terminie, prawidłowa konserwacja oraz zarządzanie silosami.

Szkolenie wywołało ogromne zainteresowanie, było wiele pytań i wyczerpujących odpowiedzi. Poziom akademii oceniamy jako wyjątkowo wysoki.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi i jego rodzinie za doskonałe przygotowanie obiektu na przeprowadzenia szkolenia.

 

Organizatorami II edycji Łódzkiej Akademii Młodego Hodowcy byli:
– Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka,
– Łódzki Związek Hodowców Bydła,
– BNP Paribas.

Tekst: K. Gałązka
FOTO: Przemysław Balcerski

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE