Wielki jubileusz w Michałowie

Wielki jubileusz w Michałowie.

15 września 2023 Stadnina Koni w Michałowie obchodziła jubileusz 70-lecia. Cała uroczystość została przygotowana perfekcyjnie. Przybyło wielu gości, sympatyków michałowskiej hodowli. Została przedstawiona historia spółki i jej osiągnięcia. Odznaczono zasłużonych pracowników stadniny. Jednak najwięcej emocji dostarczył pokaz a właściwie parada najpiękniejszych klaczy i ogierów. To było niczym bezbłędne dzieło prezenterów wydobywających z nich wszystko co piękne i dostojne.

Na pierwszy rzut oka dało się zauważyć starannie przygotowany teren uroczystości. Wszystko eleganckie i poukładane. Dyskretnie przemykali pracownicy zaangażowani w organizację  uroczystości. Widać było, że gospodarze z ogromnym zaangażowaniem podeszli do swojego zadania. Późniejszy przebieg był tylko potwierdzeniem pierwszych spostrzeżeń.

Otwarcia jubileuszu dokonała Pani Prezes Monika Słowik. To było 70 lat pracy zespołowej ludzi oddanych swojej profesji, na każdym szczeblu. Ludzi, o których słyszeliśmy tylko wspaniałe słowa uznania. I na pewno nie były to tylko komplementy widząc dorobek stadniny. Oto najważniejsze osoby, zasłużone i wyróżnione: Pani Kazimiera Oleksy, Pan Władysław Górczyński, Pan Zbigniew Kaczmarski, Pani Katarzyna Gniewosz, Pan Kazimierz  Łuczak, Pan Grzegorz Pajączkowski.

Stadnina w Michałowie powstała w 1953 roku za sprawą ówczesnego dyrektora Ignacego Jaworowskiego – wspominała Agnieszka Rozwadowska, jego córka. Historia wzięła początek od 33 klaczy. Potem nastały długie lata systematycznej pracy i światowe osiągnięcia. Wśród twórców sukcesu należy wymienić byłego wieloletniego Prezesa Jerzego Białoboka, który pozostaje aktywny pracując na rzecz zagranicznych hodowli.

Obecnie w stadninie znajduje się 398 koni arabskiej czystej krwi i 20 koni małopolskich maści tarantowatej. Ale stadnina to także bydło mleczne utrzymywane w dwóch stadach. Hodowane są jerseye w liczbie 259 oraz holsztyńsko – fryzyjskie liczące 413 sztuk. Całe gospodarstwo to 638 ha, w tym łąki i pastwiska 210 ha.

Piękna jest historia koni arabskich, która została odczytana zebranym gościom. Jednak jej dopełnieniem była prezentacja wprawiająca w zachwyt nie tylko znawców hodowli. Można było zobaczyć klacze, czołowe ogiery. Niewątpliwą atrakcją był występ Platynowej Czempionki Świata – Emandorii.

Stadnina Koni w Michałowie jest dumą Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Jest wizytówką regionu oraz naszego kraju, jest marką światowej skali. 70 lat działalności świadczy o wytrwałości w tworzeniu tego wspaniałego dzieła.

Jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Krzysztof Gałązka

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE