Hodowcy z łódzkiego nie wyobrażają sobie produkcji mleka bez oceny

Hodowcy z łódzkiego nie wyobrażają sobie produkcji mleka bez oceny.

Z takim właśnie postulatem hodowcy bydła skupieni w OSM Koło rozpoczęli zbieranie podpisów w celu przywrócenia dopłaty do oceny dla hodowców zrzeszonych w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Twierdzą oni, że niemożliwe jest efektywne zarządzanie stadem bez wyników jakie dostarczają im raporty wynikowe. Chcą nadal doskonalić swoje stada, podnosić zdolność konkurencyjną aby zapewnić byt dla swoich rodzin.

Wierzymy, że uda się przekonać Radę do słuszności przygotowanego postulatu. Inwestujemy nie tylko we własne stada ale także w poprawę jakości surowca dla mleczarni. Korzyści są obopólne. Korzystanie z oceny jest nieodzownym elementem budowania tej jakości.

Hodowcy oprócz tego, że korzystają z usług PFHBiPM są także członkami Łódzkiego Związku Hodowców Bydła, to niezależna organizacja, która działa na rzecz poprawy efektywności hodowli i reprezentuje interesy rolników. Liczymy, że działania licznej grupy dostawców przyniosą oczekiwane efekty.

Krzysztof Gałązka, ŁZHB

Poniżej przedstawiamy treść postulatu:

„POSTULAT

Zwracamy się do Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole z postulatem o przywrócenie dopłaty w wysokości 0,02 zł do 1 litra mleka dla producentów będących pod oceną wartości użytkowej bydła w Polskiej Federacji Hodowców Bydła
i Producentów Mleka.

19.05.2020

Jesteśmy grudą dostawców, którzy przez długie lata inwestowali w poprawę jakości mleka prowadząc ocenę wartości użytkowej. Dopłata w dotychczasowej formie była dla nas znacząca formą rekompensaty wydatków ponoszonych na ten cel.
Z jednej strony prowadzenie oceny jest podstawą do postępu genetycznego naszych stad ale z drugiej strony służy Spółdzielni, gdyż dostarczamy mleko od wyselekcjonowanych krów pod względem nie tylko składu mleka ale przede wszystkim komórek somatycznych. Mając na uwadze konkurencyjny charakter rynku mleka inwestowanie w poprawę jakości mleka w stadach produkcyjnych powinno być stałym elementem strategii rozwoju mleczarni. Doskonale to rozumiemy i dlatego nie wyobrażamy sobie produkcji mleka bez oceny. Teraz kiedy zostaliśmy pozbawieni dopłaty wielu z nas zostaje zmuszonych do rezygnacji z usług PFHBiPM. To z kolei obniży parametry produkowanego mleka a w konsekwencji zdolność konkurencyjną producentów i Spółdzielni. Jesteśmy ambitni, myślimy perspektywicznie i dlatego nie chcielibyśmy takiego scenariusza.

Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu w życie nowego rozporządzenia ograniczającego zakres stosowania antybiotyków. Pozostało nam około 1,5 roku aby przygotować swoje stada do funkcjonowania w nadchodzących realiach (28 stycznia 2022). Szczególnie istotny będzie zakaz stosowania antybiotyków w działaniu profilaktycznym (np. zasuszanie krów). Przez ten czas wszyscy kluczowi dostawcy powinni monitorować zawartość komórek somatycznych w mleku i przygotować się stosując odpowiednie praktyki hodowlane i selekcję krów. Prowadzenie oceny w naszych stadach doskonale wpisuje się w scenariusz niezbędnego planu działania. To nie jest pora na wychodzenie z oceny lecz korzystanie z niej przez wszystkich dostawców dla wspólnej korzyści. Regularnie dostarczane wyniki z próbnych udojów dają niezastąpione narzędzie do poprawy parametrów mleka.

Mając na uwadze powyższe względy, liczymy na zrozumienie naszego postulatu i przywrócenie dotychczasowego wsparcia.”

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE