Ewa i Izydor Pawlakowie gościli ekipę TVP3

Ewa i Izydor Pawlakowie gościli ekipę TVP3.

Spośród hodowców województwa łódzkiego wielu zasługuje na szczególne uznanie i promocję. Wśród nich są Państwo Ewa i Izydor Pawlakowie. Stanowią szanującą się rodzinę, rozwijają swoje gospodarstwo, doskonalą stado, prowadzą hodowlę w profesjonalnym wydaniu. Od wielu lat są pod oceną wartości użytkowej bydła.  Wspólnie podejmują obowiązki, razem dzielą się trudnościami i oboje cieszą się z sukcesów. Trud codziennej pracy rekompensowany jest tutaj przez rzadko spotykany optymizm życiowy.

Stado liczy blisko 80 krów rasy  polskiej holsztyńsko fryzyjskiej w odmianie czarno i czerwono białej. Hodowla rozpoczyna się na etapie doboru buhajów do kojarzeń. Nie ma znaczenia ich kraj pochodzenia, jednak muszą spełniać surowe kryteria selekcyjne. Mając stado na wysokim poziomie genetycznym nie jest łatwo dobrać odpowiednie rozpłodniki. Z całą pewnością pomocny jest tutaj program do kojarzeń DoKo autorstwa PFHBiPM, który umożliwia ponadto kontrolę spokrewnienia.
Doskonała baza genetyczna jest nieodzowna do osiągania wysokich efektów produkcyjnych. Co prawda, jeszcze po drodze jest kilka etapów, takich prawidłowy odchów młodzieży, dobrostan, czy odpowiednio zbilansowana dawka żywieniowa. Niewątpliwie pomocne są tutaj wykorzystywane raporty wynikowe bogate z swojej zawartości i bardzo praktyczne w zastosowaniu. Wysoka wydajność stada na poziomie ponad 11.400 kg mleka (za 2020) nie wybacza błędów w zarządzaniu stadem. Stąd przekonanie hodowców o konieczności posiadania niezbędnych bieżących informacji płynących z oceny użytkowości.
O skuteczności działań w tym stadzie świadczy wiele parametrów, dla przykładu:
– średni dzień laktacji to 136 dni
– zawartość tłuszczu 4,00%
– zawartość białka 3,45%.
Jednak najgodniejszy uwagi jest fakt, że w ciągu 10 lat wydajność wzrosła z 7.400 do 11.400 kg mleka przy zachowaniu wysokiej % zawartości suchej masy.

Pomimo wielu obowiązków pan Izydor znajduje czas na działalność społeczną. Jest członkiem Zarządu ŁZHB, uznanym hodowcą w swoim środowisku i cieszącym się wysokim autorytetem. Jego wiedza i doświadczenie są inspiracją dla wielu hodowców poszukujących optymalnych rozwiązań w zarządzaniu rodzinnym gospodarstwem.

Wizyta ekipy TVP3 w gospodarstwie Ewy i Izydora Pawlaków to okazja do zaprezentowania efektów ich wieloletniej pracy. Pracy trudnej i wymagającej wyrzeczeń. Dostrzegamy to zaangażowanie i poświęcenie. Życzymy zatem dalszych sukcesów i wytrwałości.

Oglądaj w internecie nagranie TVP3 od 7 min 20 sek,

Agroexpress: 24.01.2021

 

Krzysztof Gałązka

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE