AKCJA KUKURYDZA W RZGOWIE

AKCJA KUKURYDZA w Rzgowie.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zorganizowała Dzień Otwartych Drzwi pod tytułem „Poznaj optymalny termin zbioru swojej kukurydzy”. Ponadto była możliwość analizy sianokiszonek i kiszonek oraz TMR. W ramach darmowej obsługi hodowcy skorzystali z doradztwa. Zbiór kukurydzy w odpowiednim terminie jest kluczem do zrobienia dobrej kiszonki. Dlatego federacja zorganizowała długi cykl podobnych imprez w całej Polsce. Hodowcy mieli do dyspozycji zespół doradców wyposażonych w specjalistyczne urządzenia oraz obsługę na wysokim poziomie.
W wydarzeniu wzięli także udział Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu oraz Łódzki Związek Hodowców Bydła.

 

Każdy hodowca wie, że badanie pasz jest nieodzowne do określenia zbilansowanej i efektywnej dawki pokarmowej. Jednak sama analiza nie pomoże jeśli zbioru kukurydzy dokonamy zbyt wcześnie albo za późno. To samo dotyczy innych pasz objętościowych. Dlatego wielu hodowców zdecydowało się na wykonanie analiz swojej kukurydzy, żeby dobrze zaplanować jej zbiór na podstawie zawartości suchej masy.

Rozpiętość parametru suchej masy w zielonej kukurydzy wahała się w szerokim przedziale, bo od 22 do 33%. Jedna była zadziwiająco mokra inna z kolei już gotowa do zbioru.  Na taki wynik wpływ miało wiele czynników: termin siewu i zbioru, odmiana, przebieg pogodowy, itp. Zamiast oceniać na oko, lepiej było wykonać badanie i wszystko stawało się jasne. Takich analiz było wykonanych 49 i liczymy, że w kolejnym roku będzie tego więcej.

Natomiast spośród gotowych już pasz objętościowych zostało zbadanych:

26 prób kiszonki z kukurydzy
22 z traw
4 z lucerny
3 motylkowe z trawami
2 TMR.

Jeśli uda się zbiór tegorocznej kukurydzy w odpowiedniej fazie dojrzałości jest szansa na wyższe parametry od tych ze zbiorów zeszłorocznych. Na 26 analizowanych pasz zaledwie 4 odpowiadały stawianym wymaganiom. Inne 4 miały zbyt wysoki poziom suchej masy. Natomiast zdecydowana większość to kiszonka o zbyt niskiej zawartości suchej masy. Oczywiście, że ma to bezpośredni wpływ na poziom energii w kiszonce i efektywność dawki pokarmowej. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt sucha kiszonka to nadmiar włókna, co nie jest pożądane.

Pełny tekst z wykresami, kliknij tutaj: AKCJA KUKURYDZA w Rzgowie

 

Krzysztof Gałązka

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE