Łódzka Akademia Młodego Hodowcy – druga edycja.

Łódzka Akademia Młodego Hodowcy – druga edycja.

Budowanie przyszłości łódzkiej hodowli stało się ważnym celem zarówno Łódzkiego Związku Hodowców Bydła i PFHBiPM. Młodzi hodowcy to ogromny potencjał. Są nadzieją naszej organizacji ale głównie są spełnieniem rodzinnych hodowli wielopokoleniowych. Każda młoda generacja przejmując gospodarstwa nadaje im przyspieszenia wdrażając nowe technologie i rozwiązania organizacyjne. W taki sposób młodzi ludzie przede wszystkim realizują swoje aspiracje.

W styczniu odbył się pierwszy zjazd ŁAMH. Szkolenie miało miejsce w siedzibie Regionu Oceny Centrum w Parzniewie. Uczestnicy wysłuchali wykładu na temat oferty usług świadczonych przez federację. Jesteśmy organizacją z ogromną dynamiką rozwoju więc było czym zainteresować naszych hodowców. Omówiliśmy podstawowe raporty wynikowe (RW1, RW2), ze szczególnym uwzględnieniem najistotniejszych parametrów, stanowiących kryteria prawidłowego zarządzania. Dużym zainteresowaniem cieszył się raport „Moje Stado”, który syntetyzuje wszystkie obszary hodowli dotyczące żywienia, dobrostanu i zdrowia.

U podstaw dobrze zbudowanego stada leży genetyka na odpowiednim poziomie. Zatem nie zabrakło tematyki z tejże dziedziny. Postęp hodowlany jest możliwy, jeśli tylko skorzystamy z oferowanych narzędzi. Genotypowanie jest jednym z nich, daje ogromne możliwości rozwoju stada i minimalizuje straty przy podejmowaniu decyzji selekcyjnych. Uczestnicy mogli się o tym przekonać nie tylko słuchając ciekawego wykładu ale także zapoznając się z możliwościami, jakie daje Laboratorium Genetyki Bydła od strony praktycznej.

Trudno nie wspomnieć o aplikacji SOL (Stado online). W ostatnim czasie wychodzi na lidera popularności, szczególnie moduł inseminator. Aplikacja cieszy się dużym uznaniem wśród młodych użytkowników. Jest praktyczna, mobilna, intuicyjna i co najważniejsze zawsze pod ręką. Każde stado będące pod oceną może korzystać z niej nieodpłatnie (w modułach podstawowych).

Dużą ciekawość wywołały urządzenia i procedury laboratoryjne. Uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem wysokiej technologii aparatury. Ponadto sam proces postępowania z próbkami do tej pory był im bliżej nieznany. Obserwacje hodowców w gospodarstwie zaczynały się od pobrania mleka do fiolki a kończyły na umieszczeniu w skrzynce i zabraniu do transportu. Tutaj w laboratorium mieli okazję zobaczyć dalszy ciąg życia technologicznego przywiezionych od nich próbek. Nie brakowało szczegółowych pytań ze strony zwiedzających także w zakresie badania cielności z mleka (PAGi) oraz w temacie badania próbek pasz. Przypomnimy, że laboratorium pasz rozpoczęło drugi rok działalności i dalej się rozwija.

Aktywność młodych hodowców stawia przed nami kolejne wyzwania i daje motywację do organizacji kolejnych szkoleń. Planujemy następne zjazdy w późniejszym terminie i liczymy, że spełnimy oczekiwania naszych uczestników. Postaramy się dobrać tematykę i miejsce szkoleń o wysokim poziomie dydaktycznym, wszak mamy słuchaczy z dużą wiedzą specjalistyczną.

 

Tekst Krzysztof Gałązka
FOTO Mateusz Malinowski

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE