Łódzka Akademia Młodego Hodowcy – IV Zjazd
11 grudnia spotkaliśmy się w gospodarstwie Eweliny i Dominika Workowskich. Główne tematy szkolenia to: nowoczesne technologie w hodowli krów mlecznych (roboty udojowe), ekonomia w gospodarstwie – dobór sprawdzonych odmian kukurydzy w trudnym okresie oraz SOL – jak zarządzać stadem. Organizatorzy zjazdu to: PFHBiPM, ŁZHB, BNP Paribas i HR Smolice.
W tym gospodarstwie wiele lat temu rodzice Dominika wybudowali jedną z pierwszych w regionie obór wolnostanowiskowych. Na tamte czasy był to obiekt z jednej strony nowoczesny a z drugiej szybko okazało się, że wciąż daleki do doskonałości. Dlatego z radością rodzina przyjęła fakt, że Dominik z małżonką Eweliną podejmują plany budowy kolejnej obory. Takiej, która będzie spełnieniem ich marzeń. Podczas niedawnego uroczystego otwarcia było wielu sympatyków młodych inwestorów. Wszyscy doceniali trud poniesiony na realizację tak potężnej inwestycji. Pan Marian cieszył się wówczas, że rodzina nie będzie już musiała tak ciężko pracować. I nie pomylił się. Po wielu miesiącach funkcjonowaniu obiektu młodzi hodowcy potwierdzili, że ich praca bardzo się zmieniła na korzyść.
Słuchający tego uczestnicy akademii dostali wspaniałą naukę, że warto racjonalnie inwestować, można hodować krowy i być zadowolonym. A nie ma lepszej nauki jak przez praktyczny pokaz i słowa innych hodowców. Dwa roboty udojowe wyposażone w odpowiednie oprogramowanie zupełnie spełniają swoją rolę. Podgarnianie TMR-u to zajęcie dla kolejnego urządzenia. Dzięki niemu krowy zawsze mają właściwy dostęp do paszy. Podłoga szczelinowa również posiada urządzenie odpowiedzialne za utrzymanie jej w czystości. Zwierzęta są czyste a podłoga jest w należytym stanie. I jeszcze coś dla przyjemności, automatyczne czochradła.
Uczestnicy zadawali wiele pytań, dotyczących także innych obszarów: zagospodarowania odchodów, legowisk, odchowu cieląt, żywienia, rozrodu, oświetlenia, wentylacji, itp.
W części teoretycznej odbył się wykład z doboru sprawdzonych odmian kukurydzy. Przedstawicielka HR Smolice p. Małgorzata Ryzińska przedstawiła zebranym zasady doboru odpowiednich nasion kukurydzy, tak aby była zgodna z późniejszym przeznaczeniem i uwzględniała zmieniający się klimat a szczególnie rozkład opadów.
Drugi wykład wygłosiła Justyna Szurek – SOL asystent. Można było usłyszeć bardzo dużo cennych wskazówek, jak korzystać z SOL-a. Każdy uczestnik mógł się zalogować i próbować swoich sił zależnie od stopnia zaawansowania swojej wiedzy.
Kolejne spotkanie hodowców to nowa wiedza i doświadczenie. Ale najcenniejsze jest chyba rosnące przekonanie, że w tej branży jest wielu miłośników hodowli bydła mlecznego, którzy z entuzjazmem i nadzieją podejmują się zawodu hodowcy.
K. Gałązka