Najlepsze stado w Polsce w rasie jersey: Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o.

Najlepsze stado w Polsce w rasie jersey: Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o.

Wydajność 8388 kg mleka za 2020 rok. 5,31% tłuszczu i 4,01% białka.

Początek hodowli krów rasy jersey w Michałowie miał miejsce w latach 1988-1989. Wówczas nastąpił import 45 jałówek cielnych z Danii. Krowy tej rasy charakteryzują się bogatą zawartością tłuszczu
i białka. Ponadto osiągają wysoką wydajność mleka mimo drobnych cech pokrojowych.

Krowy z Michałowa od lat zdobywały tytuły czempionów na krajowych i ogólnopolskich, a także wojewódzkich wystawach hodowlanych. Czasem łatwo zwyciężały, a niekiedy musiały silnie rywalizować z konkurencją. Zdobywały także puchary i trofea za najwyższe wydajności w rasie. Najwyższa wydajność w Polsce w rasie jersey to nie wszystko. Stadnina oferuje także do sprzedaży materiał hodowlany: jałówki cielne, krowy i buhajki.

Obecnie obowiązki Prezesa Stadniny Koni w Michałowie pełni Pan Marek Romański,
a współautorem sukcesów w hodowli jerseyów od lat jest Pani Marzena Liśkiewicz. Wydajność stada była zwiększana systematycznie od wielu już lat z poziomu 6,5 do około 8,5 tys. kg mleka. Biorąc pod uwagę parametry pokrojowe tej rasy, taki wzrost wydajności to duże osiągnięcie. Aktualnie całe siły organizacyjne skierowane są na budowę nowej hali udojowej, która znacząco usprawni pracę i poprawi dobrostan zwierząt.

Stado liczy obecnie 130 krów, a Spółka jest znaczącym dostawcą mleka do OSM Włoszczowa. Duży, wiarygodny dostawca i silny, stabilny podmiot skupowy, to układ, który daje korzyści obu stronom.

Nowe raporty wniosły wiele usprawnień w zakresie interpretacji wyników. Komentarze na raportach są krótkie, ale rzeczowe. Hodowca otrzymuje jasne wskazówki. Niewątpliwie w produkcji mleka stałym i ogromnie ważnym elementem pracy hodowlanej jest utrzymanie komórek somatycznych na odpowiednim poziomie, także w opisywanym stadzie.

Innym ważnym parametrem selekcyjnym stada jest długowieczność. Pomimo, że średnia dla krów wynosi 3,5 roku produkcji, to nie brakuje osobników z rekordową produkcją. Maksymalne wydajności życiowe michałowskich krów są bliskie 65 tys. kg mleka. Przykładem jest Kalina – 64.871 kg, Jabłonna – 64.355 kg, Irga – 61.545 kg oraz nieco niższe Palma – 55.562 kg mleka.

Praca hodowlana na poziomie stada prowadzona jest na dwóch płaszczyznach:
– selekcja samic (jałówek i krów) poprzez sprzedaż nadwyżek,
– dobór buhajów (wyłącznie zagranicznych z uwagi na brak rodzimego programu).
Pierwsze badania na cielność wykonywane jest na podstawie PAG, później za pomocą USG.

Połączenie udoskonalonej genetyki i sprawne zarządzanie dają zamierzone efekty. Podstawa
w żywieniu to odpowiednio zbilansowany TMR. Stacje paszowe nie zostały zastosowane i nie są też planowane. Jak widać wytrwałość w działaniu jest najważniejsza. Za każdym sukcesem stoją ludzie, którzy decydują o powodzeniu przedsięwzięcia. Stadnina Koni w Michałowie jest na to najlepszym przykładem.

Krzysztof Gałązka

Możesz sam dodać ogłoszenie na stronie ŁZHB. Wybierz zakładkę OGŁOSZENIA -> DODAJ OGŁOSZENIE